Jak postupovat při výběru trekové obuvi
Před vlastním výběrem a koupí trekkingových bot bychom si měli ujasnit k jakému přesnému účelu nám bude sloužit. Například nebude rozumné kupovat si drahou a velmi pevnou celokoženou obuv pro vysokohorskou turistiku, pokud ji budeme používat výhradně pro nenáročné výlety v lehkých terénech. Jinými slovy budeme zbytečně platit za vlastnosti produktu, které nevyužijeme a ještě navíc na úkor vlastního pohodlí.Existuje všeobecná kategorizace turistické obuvi dle jejich užití:
Kategorie A – boty určené pro nejlehčí , převážně zpevněné terény. Obvykle se jedná o měkčí pohodlné typy. Spadají
sem téměř všechny nízké typy.
Kategorie B - pevnější boty, které dobře fixují kotník, ale jsou dostatečně pohodlné i pro lehký trek. Jsou vhodné např.
pro tatranské chodníky či alpské stezky.
Kategorie C - jsou vhodné do těžších kamenitých terénů, na horské lezení apod. Chůze na lehkých zpevněných cestách
není v těchto typech příliš komfortní - jsou příliš tuhé a pevné.
Kategorie D - speciální boty obvykle do extrémních horských podmínek. Jsou naprosto nevhodné pro běžnou chůzi,
která je pro jejich majitele spíše za trest.
Nyní, když víme , jaký typ obuvi potřebujeme, rozhodneme se také , z jakého materiály by měly být boty vyrobeny.
Svršek boty se obvykle vyrábí z kůže nebo z kombinovaných materiálů, především z kombinace kůže a textilu.
Kombinované typy s použitím textilních materiálů (obvykle Cordury) jsou výhodnější tam, kde očekáváme dobrou prodyšnost svršku. To znamená především v teplejším počasí. Celokožené boty mají převážně celoroční použití. Výhodou je vyšší odolnost a životnost. Pro náročnější turistiku – kategorie B a vyšší - je tedy výhodnější zvolit celokoženou obuv.
Součástí svršku je také membrána. Ta bývá zakomponována do podšívky, která má převážně sendvičovou strukturu. Na trhu najdete velkou škálu membrán, ty se od sebe liší hlavně dvěma základními vlastnostmi. Odolností proti vlhku a prodyšností. Nejkvalitnější membrány na trhu jsou Gore-tex a Sympatex, u kterých mají dvě uvedené vlastnosti nejlepší parametry. Obvykle to ale pocítíte na ceně, která je vyšší, někdy i podstatně.
Je nutno mít na paměti, že každá membrána bez rozdílu snižuje částečně schopnost obuvi tak zvaně "dýchat". Některá více, jiná méně. Proto není vždy nutné trvat na membráně, především v případech, kdy potřebujeme obuv na celodenní nošení a pokud je sucho a teplo.